fbpx

Bojuj vlastními silami proti opotřebení lyží

tym_Ondra_small
Ondra Trčka

Sedíš doma u krbu a za oknem vidíš padat první sníh. Přepadla tě lyžařská euforie a už se nemůžeš dočkat letošní premiérové jízdy. Zavři oči. Co vidíš?

Čerstvý prašan, slunce, skvěle upravená sjezdovka a tvůj ostře zařezaný oblouk? Nebo lyže, které se rezavé a s vysušenou skluznicí smutně krčí v rohu garáže? Jestli je to ta druhá varianta, mám pro tebe pár tipů, jak se o lyže doma správně starat, aby přežily léto a byly v kondici na začátek sezóny.

lyzarske vybaveni

10 tipů, jak zabránit opotřebení lyží

  1. Hrany a skluznice lyží po každém lyžování co nejdříve otři savým hadříkem, abys zabránil korozi.
  2. Dej lyžím dostatečný čas na vysušení. Rozděl je, aby se nedotýkaly a opři je skluznicí ven, nenechávej je svázané. Na studených lyžích po příchodu domů kondenzuje vlhkost.
  3. Neoklepávej lyže od sněhu o sebe, tobě by se to taky nelíbilo. 🙂
  4. Neskladuj lyže dlouhodobě v příliš vlhkém prostředí. Rez na hranách znamená, že servisman bude muset odebrat při broušení více materiálu.
  5. Pravidelně servisuj vybavení. Nejlépe i sám, ručně. Čím déle necháš lyže ležet ladem, tím větší servisní zásah bude třeba.
  6. Nenech vyschnout skluznice (poznáš podle šedivé barvy). Dlouhodobě suchá skluznice bude chlupatět, drhnout, lyže jsou hůře ovladatelné. Dostatečná vrstva vosku také chrání a konzervuje skluznici mimo sezónu.
  7. Pro rychlé domácí namazání existují tzv. tekuté vosky, které se snadno natřou hadříkem a není třeba je zažehlovat.
  8. Pravidelně utahuj všechny šrouby a kontroluj přepětí vázání.
  9. Pro nošení i používej pásky na lyže, upevni je v místech, kde se hrany lyží dotýkají. Lyže o sebe nebudou narážet a eliminuješ tak možnost poškrábání.
  10. Po sezóně namaž na skluznici dostatečnou vrstvu vosku a nechej ho i na hranách. Nedáš tak vlhkosti a korozi šanci. Před lyžováním nezapomeň vosk stáhnout plastovou škrabkou.

TIP: Nevíš, kde nechat lyže oservisovat? Určitě znáš někoho v okolí, kdo hodně lyžuje, nebo dokonce nějakého závodníka, či trenéra. To je tvůj člověk, který tě určitě nasměřuje na kvalitní servis.

Staral jsem se několik let o lyže závodnicím ve svěťáku. Ruční servis je k lyžím nejšetrnější, ale běžný člověk se ho nemá kde naučit . Chtěl bys se servisováním začít? Základem je správná péče o skluznici. Nemusíš si hned si pořizovat žehličku, používej alespoň tekuté vosky. Pokud se bojíš na své lyže sám sáhnout, rádi tě servis naučíme. 

Ondra

V příštím článku ti prozradím tipy na jednotlivé servisní vybavení, pomocí kterého dokážeš v průběhu sezóny lyže udržovat sám doma.

Chci se přihlásit na lekci a lyžovat jako bůh!

Další články z blogu